شهرداری شهر جدید هشتگرد
1399/بهمن/7
متن خبر
برگزاری مانور ساعت صفر در شهرجدیدهشتگرد
برگزاری مانور ساعت صفر در شهرجدیدهشتگرد
1397/دي/5 14:48:41

برگزاری مانور ساعت صفر در شهرجدیدهشتگرد

مانور ساعت صفر به منظور ارزیابی میزان آمادگی دستگاه های اجرایی برای مقابله سریع با هر گونه حادثه در شهرجدید هشتگرد برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری شهرجدیدهشتگرد این مانور باحضور مدیر کل ستاد بحران استانداری، فرماندار شهرستان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد، مدیر ستاد بحران شهرستان، مسئولین ادارات اجرایی برق، گاز، آب، هلال احمر، اورژانس، فرماندهان نیروی انتظامی و بسیج و با محوریت آتش نشانی تیم های امداد و نجات و اطفاء حریق شهرجدید هشتگرد برگزار شد.

مانور مدیریت بحران بدون اطلاع قبلی و با برنامه ای از پیش تعیین شده در یکی از برج های بلندمرتبه شهرجدید هشتگرد باهدف افزایش قدرت عملیاتی، تشریح و مرور شرح وظایف اعضای ستاد، و بررسی نحوه تعامل با سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها بدون اطلاع قبلی انجام شد.

شرح سناریوی مانور: طی ایجاد حریق در طبقه هشتم یکی از برج های بلندمرتبه شهرجدید هشتگرد، زنگ ستاد بحران شهرداری به صدا درمی آید و نیروهای آتش نشانی بلافاصله پس از حضور در محل حادثه اقدام به اطفاء حریق و خروج افراد از محل حادثه می نمایند. سپس هلال احمر و اورژانس جهت امداد و نیروی انتظامی و بسیج جهت تأمین امنیت، اداره گاز جهت قطع گاز مجموعه،اداره برق جهت قطع برق و جلوگیری از حوادث بيشتر وارد عمل مي شوند.

باتوجه به وجود مصدوم و ایجاد آتش سوزی، آتش نشانان به همراه نیروهای هلال احمر اقدام به انجام عملیات راپل از پشت بام برج فوق جهت انتقال مصدوم به خارج از ساختمان می نمایند.

مهندس آقائی شهردار و رئیس ستاد بحران شهرجدید هشتگرد در این عملیات بیان داشت: هدف از برگزاری این مانور ارزیابی و سنجش میزان آمادگی و توانمندی دستگاه‌های امدادی، نظامی و خدماتی در شرایط وقوع حادثه است تا بتوانیم با شناسایی ضعف‌ها و نواقص آمادگی هر چه بیشتر نیروها را مهیا سازیم.

وی آموزش نیروها را موثرترین راه برای کسب آمادگی روحی و روانی در هنگام بحران دانست و افزود: آشنایی با ظرفیت‌ ها و امکانات موجود به هنگام حوادث احتمالی و مواقع بحرانی در برگزاری مانورها تاثیر بالایی دارد.
شهردار بیان داشت: باتوجه به وجود ساختمان های بلندمرتبه در شهرجدید هشتگرد، وجود نردبان هیدرولیکی یکی از ضرورت های افزایش ایمنی غیر قابل اجتنابی است که باید جهت تهیه آن لحظه ای درنگ نکرد از همین رو هرچند قیمت نردبان چند برابر شده و در حال حاضر حدود ۲۰۰ میلیارد ریال شده است اما مدیریت شهری مقدمات سفارش خرید را انجام و بزودی تهیه خواهد شد.

در ادامه آقائی با اشاره به شروع زمستان و افزایش احتمال بارش های سنگین در آینده ای نزدیک بیان داشت شهرداری با تمامی امکانات و نیروهای در اختیار خود در خدمت شهروندان خواهد بود و انتظار داریم مسئولین نیز با کمک در تهیه و تکمیل تجهیزات خدمات رسان برف روب و ... در کنار مدیریت شهری و شهروندان شهرجدید هشتگرد بمانند.

 در ادامه دكتر حاتم سنجري عضو شوراي اسلامي شهرجديد هشتگرد بیان داشت: مانور ساعت صفر محکی برای ارزیابی میزان آمادگی دستگاه های اجرایی و شناسایی نقاط ضعف و قوت ستاد بحران است.

دكتر سنجري از دستگاه هایی که طی واکنشی سریع خود را به محل حادثه فرضی رسانده بودند و عملیات امداد و نجات را انجام دادند، تشکر کرد و بیان داشت درخصوص رفع نیازهای ضروری شهرجدید هشتگرد باتوجه به ساختار شهر همیشه نگاه ویژه ای وجود داشته است که همچنان تلاش ها جهت برطرف شدن نیازهای ضروری ایمنی شهر درحال انجام می باشد.

عضو شوراي اسلامي افزود: تمام مسوولان به ویژه دستگاه های مرتبط با حوادث غیرمترقبه باید نقاط ضعف و قوت دستگاه خدماتی خود را جهت پوشش مناسب در زمان بحران شناسایی کرده و نسبت به رفع نقص و تقویت آنها اقدام کنند.

دكتر سنجري آشنایی عموم مردم با مخاطرات طبیعی و افزایش ایمنی در سطح جامعه برای مدیریت شرایط بحرانی را از جمله اقداماتی خواند که ستاد مدیریت بحران باید در زمینه اجرای آن برنامه ریزی نماید تا میزان تاب‌آوری جامعه در برابر مخاطرات با ارایه آموزش‌های متنوع به مردم افزایش یابد.

در ادامه مهندس مهرور فرمانده ستاد بحران استانداری ضمن تشکر از فرمانداری، شهرداری و تمامی دستگاه های شرکت کننده در مانور فوق که بدون اطلاع قبلی صورت گرفت بیان داشت: میزان مشارکت و مدیریت هماهنگ و یکپارچه دستگاه‌های عضو مدیریت بحران در این مانورها ارزیابی می‌شود و باید با انجام مستمر تمرین‌های میدانی و عملیاتی سطح آمادگی دستگاه‌ها و نحوه مقابله به موقع و سریع با مخاطرات طبیعی و حوادث غیرمترقبه را ارتقا دهیم و برای این کار ضروری است بهره‌گیری مناسب از همه امکانات، تجهیزات و نیروهای آموزش دیده را با تمرین‌های مستمر در دستور کار ستادهای بحران قرار گیرد.

مهندس مهرور تهیه نردبان هیدرولیکی جهت ساختمان های بلندمرتبه را در شهرجدید هشتگرد با درنظرگرفتن نوع ساختمان سازی موجود ضروری دانست و اضافه کرد: باید از تمامی ظرفیت های موجود جهت اجرای این امر ضروری بهره برد.

شایان ذکر است این مانور ساعت ۱۰ صبح در برج آفتاب واقع در فاز یک ،بلوار پارک شروع و ساعت ۱۲ به پایان رسید.

پس اتمام مانور جهت بررسی نقاط قوت و ضعف مانور فوق بلافاصله جلسه ای تشکیل شد.
در این نشست اعضا ضمن بررسی مصوبات پیشین ستاد بحران و نقاط قوت و ضعف عملیات، موضوعات مربوط به کاهش دما و بارش برف و باران، ایمنی راه ها، اقدامات ضروری، هشدارهای لازم و ... را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

در پایان با اهدای تقدیرنامه از نیروهای خدمات رسان و مدیران دستگاه های خدمات رسان تجلیل شد.