شهرداری شهر جدید هشتگرد
1399/بهمن/7
متن خبر
پاسخ شهرداری شهرجدید به جوابیه ارسالی آبفا در خصوص افت فشار و کمبود آب شرب شهری شهرجدید هشتگرد
پاسخ شهرداری شهرجدید به جوابیه ارسالی آبفا در خصوص افت فشار و کمبود آب شرب شهری شهرجدید هشتگرد
1399/خرداد/18 7:31:43

به اطلاع شهرواندان محترم شهرجديد هشتگرد مى رساند:
در رابطه با سؤال شهروندان در خصوص افت فشار و کمبود آب شرب شهری شهرجدید هشتگرد با شروع ایام گرم سال و در پاسخ به جوابیه ارسالی آبفای شهرجدید که علت را آبیاری فضای سبز شهری شهرجدید هشتگرد با آب شرب شهری عنوان کرده اند، شهرداری نکاتی را در خصوص نحوه آبیاری فضای سبز شهری به سمع و نظر شهروندان گرامی می رساند:

1- در حقیقت فضاهای سبز ریه های تنفسی شهر به شمار می روند و با تدبیر مدیران شهری، شهرجدید در وضعیت مناسبی از فضای سبز به سر می برد. دراین راستا شهرداری بانگاه به معضل کمبود آب در کشور و لزوم استفاده بهینه از منابع تجدیدپذیر تصمیم به بازچرخانی و استفاده مجدد فاضلاب تصفیه شده شهر با استفاده از جانمایی مخازن ذخیره آب در پارک ها و فضاهای سبز و انتقال آب با ماشین های مخصوص حمل آب گرفت که اثرات مثبت بسیاری را در برداشته است و در حال حاضر نیازمند خط انتقال پسآب تصفیه خانه جهت آبیاری فضای سبز می باشیم که در این خصوص عملیات اجرای خط انتقال پسآب تصفیه خانه جهت آبیاری فضای سبز شهری در دستور کار شرکت عمران قرار گرفته است.

2- طبق پروژه تعریف شده در سال های گذشته درخصوص ساخت مخزن ذخیره آب در شمال شهرجدید و در ادامه لوله کشی پسآب تصفیه خانه به محل مورد نظر جهت تکمیل طرح انتقال مویرگی آب به فضای سبز شهری، مديریت شهرى نسبت به گسترش فضاي سبز در بلوارها، محله ها و مناطقي كه شهروندان سكونت دارند از قبيل كاشت درخت در بلوارها و حاشيه آنها،ايجاد پارك هاى شهري، احداث بوستان هاى محله اى درنقاط مختلف شهر، احداث جاده سلامت شامل فضاي سبز و.....اقدام نمود.

3- از فضای سبز موجود در شهر 100هکتار آن در اختیار شهرداری بوده و مابقی فضای سبز شهری در فازهای ۴ و ۷ و جنگل ورودی شهر در اختیار شهردارى نمی باشد.

4- 70 درصد از آب مورد نیاز کل فضای سبز شهری در اختیار شهرداری از طریق آبیاری با آب غیر شرب شهری شامل پسآب تصفیه خانه و 2 برکه آب موجود تأمین می شود.

5- شهرجدیدهشتگرد مانند سایر شهرهای اطراف دارای چاه آب اختصاصی جهت آبیاری فضای سبز شهری نمی باشد با اینحال با تمهیدات درنظر گرفته شده درصد بالایی از آب مورد نیاز آبیاری را از طریقی غیر از آب شرب شهری تأمین می نماید.

6- شهرجدید هشتگرد تنها شهر استان البرز و جزو معدود شهرهای کشور می باشد که جهت آبیاری فضای سبز شهری از آب غیرشرب به این میزان استفاده می نماید.

7- شهرداری در چند سال گذشته با اجرای سیستم مکانیزه آبیاری، جای گذاری مخازن 20 هزار لیتری پلی اتیلن در بوستان ها، بلوارها و فضاهای سبز شهری و آبیاری با استفاده از کامیون های حمل آب غیر شرب در فضاهای سبزی که امکان تعبیه تانکر وجود نداشته در راستای کاهش مصرف آب جهت آبیاری فضای سبز شهری اقدام نموده است.

8- برخی از بوستان های شهر زیرساخت لازم جهت استفاده از پسآب تصفیه خانه فاضلاب جهت آبیاری را دارا نمی باشند که شهرداری با شناسایی این بوستان ها در حال آماده سازی زیرساخت موجود جهت استفاده از آب غیر شرب می باشد همچنانکه در 3 سال گذشته در ۱۱ بوستان امکان استفاده از آب پسآب جهت آبیاری صورت گرفته است.

9- طبق هماهنگی کامل صورت گرفته شده شهرداری با اداره آبفا درخصوص آبیاری فضای سبز باقی مانده شهری که نیازمند استفاده از آب شرب جهت آبیاری می باشد، از آب مصرفی شهر در ساعات غیر پیک از ساعت ۱۲شب الی ۶ صبح در چند پارک محدود جهت آبیاری فضای سبز شهری استفاده می شود.