شهرداری شهر جدید هشتگرد
1399/دي/29
متن خبر
گردهمايى شوراهاى اسلامى شهرستان ساوجبلاغ در شهرجديد هشتگرد
گردهمايى شوراهاى اسلامى شهرستان ساوجبلاغ در شهرجديد هشتگرد
1399/خرداد/17 14:28:8

گردهمايى شوراهاى اسلامى شهرستان ساوجبلاغ در شهرجديد هشتگرد

ديدار و گفتگوی اعضای شوراهای اسلامی شهرستان ساوجبلاغ باحضور شهردار و اعضای شوراى اسلامى شهرجدیدهشتگرد و رئیس نظام مهندسی استان البرز، به میزبانی شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد پیرامون مسائل نظام مهندسی شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری شهرجدید هشتگرد، در این نشست نکاتی تحت عنوان ساماندهی ساخت و سازهای شهری و هماهنگی ارگان های درگیر مطرح و موضوعات مربوط به جلوگیری از موازی کاری بنیاد مسکن و نظام مهندسی درخصوص صدور جواز ساختمانی على الخصوص در روستاها، درنظر گرفتن مباحث مربوط به سیما و منظر شهری و شکل کلی نمای ساختمان ها به عنوان یکی از آیتم های مختلف صدور پروانه ساختمان، نظارت دقیق تر بر ساخت و سازها مخصوصا درخصوص اضافه بناهای ساختمانی، روند طولانی نظارت، صدور جواز املاک قول نامه ای، استحکام بناهای احداثی، هویت دار نمودن بناهای ساختمانی، کمیسیون ماده صد، روند صدور پایانکار، مسائل مختلف نظام مهندسی و تسهیل در امورات مربوطه به بحث و بررسی گذاشته شد.
در ادامه فاطمه جلیلی رئیس شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد ضمن خوش آمدگویی به حضار جلسه درخواست به حق شهروندان درخصوص استقرار دستگاه های خدمات رسان در شهر در راستای رفع موانع موجود خدمات رسانی بهینه به شهروندان را خواستار شد.
فاطمه جلیلی از اعضای شورای اسلامی شهرستان خواست از حق شهروندان شهرجدید هشتگرد درخصوص ضرورت استقرار دستگاه های خدمات رسان در شهر دفاع نمایند و یا حداقل تا استقرار کامل ادارات در شهرجدید که شهری مستقل بوده و نیازمند خدمات رسانی بهینه به شهروندان می باشد، این دستگاه ها خدمات درخور شأن شهروندان را به ایشان ارائه دهند به طوریکه شهروندان صرفا شهرداری و شرکت عمران را مسئول انجام تمامی خدمات رفاهی و شهری ندانسته و بتوانند حقوق خود را از ارگان های مسئول در این زمینه طلب نمایند.
در ادامه علی گلرخی نماینده شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد در شورای اسلامی شهرستان ساوجبلاغ، با تقدیر از زحمات جامعه مهندسین ابراز امیدواری کرد مسائل و مشکلات افراد فعال در حوزه ساختمان سازى درخصوص تمدید نظارت ها، تک ناظر یا چند ناظر بودن در زمان پایانکار به ویژه در حوزه برق و مکانیک با درنظر گرفتن تدابیر ویژه برطرف گردد.
دکتر گلرخی محاسبه بالا و خارج از عرف ضریب اطمینان ساختمان را سبب بالا رفتن نامتعارف هزینه های ساخت و ساز دانست و همچنین فعال تر شدن موضوع ماده 35 نظام مهندسی را خواستار شد.
نماینده شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد در شورای شهرستان با اشاره به چشم انداز منظر شهری که ساختمان های بلندمرتبه در شهرها ایجاد می کنند خواستار حساسیت بیشتر ارگان های ناظر درخصوص مبحث احداث ساختمان های بلندمرتبه در شهرجدید هشتگرد شد.
در ادامه مهندس آقائی شهردار شهرجدید هشتگرد ضمن ابراز خرسندی از گفتگو درخصوص مسائل مطرح شده جهت ساماندهی مشکلات موجود بر اهمیت اقتصادی بودن پروژه های برنامه ریزی شده جهت جذب سرمایه بخش خصوص و جذب سرمایه گذار تأکید کرد.
ایشان پیشنهاد حرکت به سمت ساختمان های سبز با مصرف انرژی پاک و انعقاد تفاهم نامه مابین نظام مهندسی در اینخصوص را مطرح و اعلام داشت: منشأ ساختمان سبز فرایندی است برای احداث ساختمان‌های سازگار با محیط زیست و حفظ انرژی و هم‌اکنون تکنولوژی و دانش لازم برای طراحان، سازندگان، بهره برداران و مالکان فراهم شده‌است، تا بتوانند با ساخت ساختمان‌های سبز بهترین بهره‌وری اقتصادی و زیست‌محیطی را داشته باشند.
مهندس آقائی تخصیص سوبسید و بسته های تخفیفی به پروژه های مختلف را یکی از روش های ایجاد جذابیت جهت ورود سرمایه گذار بخش خصوصی عنوان کرد و اذعان داشت با توسعه و رشد شهر و تعریف درست پروژه های عمرانی، تفریحی و... اتفاقات خوبی برای شهر رقم خواهد خورد.
در انتها مهندس صنوبر رئیس سازمان نظام مهندسی استان البرز ضمن اشاره به ساختار خدمات رسانی دستگاه تحت اختیار خود عنوان داشت: سازمان نظام مهندسی دستگاهی خدمات رسان می باشد و برخی از صحبت ها و موضوعات مطروحه در حیطه اختیارات این سازمان نبوده و خدمات رسانی به شهروندان از جمله تفکیک املاک، صدور اسناد مالکیت، صدور پروانه های گاز، آبفا و کنتور برق طبق ضوابطی است که از طرف ارگان های بالادستی ازجمله هیئت دولت، وزارت راه و شهرسازی، مجلس شورای اسلامی و ...ابلاغ می گردد.
مهندس صنوبر آموزش کارکنان دولت در حوزه عمرانی را در دستور کار سازمان خواند و توضیح داد: خدمات رسانی به تمامی نقاط استان البرز با کوتاه ترین و سریع ترین زمان ممکن جزء اولویت های سازمان می باشد.
ایشان اضافه کرد:حدود 50 تا 60 درصد دفاتر سازمان در استان ضرر ده هستند اما با هزینه هایی که صورت می گیرد سعی می کنیم جهت رفاه شهروندان خدمات رسانی به ایشان صورت گیرد.