شهرداری شهر جدید هشتگرد
1400/تير/1
متن خبر
پاسخ دهی به سوالات اذهان عمومی در خصوص ساخت تجاری در فضای سبز شهری توسط شهردار شهرجدید هشتگرد
پاسخ دهی به سوالات اذهان عمومی در خصوص ساخت تجاری در فضای سبز شهری توسط شهردار شهرجدید هشتگرد
1399/دي/13 8:46:31

بسمه تعالی
در پی سوالات و مطالبه گری شهروندان محترم در خصوص احداث اماکنی در فضاهای با کاربری سبز، بدینوسیله ضمن تشکر از پرسشگری شهروندان عزیز، نکاتی درخصوص شفافیت بخشی به اذهان عمومی توسط مهندس مجذوب شهردار شهرجدید هشتگرد بشرح ذیل بیان شد:
۱.تجاری در حال احداث واقع در بوستان گلستان:
بر اساس طرح آماده سازی شهرجدیدهشتگرد مصوب سال ۱۳۷۲ محل مذکور دارای کاربری تجاری بوده که در بازنگری طرح جامع در سال ۱۳۸۹ این اراضی با همان کاربری تجاری قبلی مجددا مصوب گردید.
شرکت محترم عمران از همین رو در سال ۱۳۹۶ این اراضی را از طریق فراخوان عمومی، به بالاترین پیشنهاد واگذار کرد. سپس طبق اسناد و در سال ۹۸، شهرداری برای قطعات پروانه ساختمانی صادر نمود.شایان ذکر است بر اساس طرح جامع مصوب، کاربری این اراضی تجاری منطقه ای با تراکم ۳۶۰درصد و حداکثر سطح اشغال ۷۰ درصد در ۸ طبقه است که پروانه صادر شده توسط شهرداری با لحاظ مسایل ترافیکی، محیط زیست و ... از میزان فضای مجاز کمتر و در حد ۳ طبقه صادر شده است.

۲.احداث تجاریهای مشارکتی در زمین های با کاربری فضاهای سبز اعم از عرفان، الغدیر، ایران خودرو و ...:
در طرح جامع شهرها و بر اساس قانون، بخشی از کاربریهای فضای سبز به کاربریهای انتفاعی اعم از تجاری، خدماتی، ورزشی و ... اختصاص می یابد. این قانون در مورد کاربریهای ورزشی، درمانی، فرهنگی و ... نیز صدق میکند.در شهر جدید بر اساس ضوابط طرح جامع، تا ۱۰درصد از مساحت فضاهای سبز، قابل احداث کاربریهای انتفاعی است.دلیل آن هم بهره برداری مناسبتر در طول شبانه روز، تامین اقتصاد پایدار شهری، عدم تحمیل هزینه های احداث فضای سبز به دولت، تامین نیازهای چندگانه شهروندان،جذب سرمایه گذاری و ... است. در فضاهای مذکور، واگذاری بسیار کمتر از ۱۰درصد در نظر گرفته شده است.
واگذاری فضاهای فوق الاشاره به همراه احداث و نگهداری قسمتی از فضاهای سبز می باشد که در نهایت باعث ایجاد خدمات در مقیاس محله‌ای برای کل اهالی شهر خواهد بود.پروژه های مذکور نیز به صورت مشارکتی و با همکاری سرمایه گذار در حال اجرا است. در نهایت، نتیجه پروژه های مشارکتی و سرمایه گذاری علاوه بر ایجاد آبادانی،رفاه و کمک در نگهداری اماکن عمومی،ایجاد اشتغال و ... می توان به ایجاد در آمد پایدار برای شهرداری اشاره داشت که شهروندان بزودی از نتایج آن بهره مند خواهند شد. ضمنأ بناهای تجاری بدون حق تفکیک و واگذاری، احداث و بصورت اجاره ای در اختیار سرمایه گذار قرار گرفته و همزمان با احداث کاربریهای عمومی قابل بهره برداری است.
۳.مجتمع تجاری فاز ۴ (جنب مجتمع کیسون)
با توجه به نقشه طرح جامع و طرح تفصیلی پیشنهادی هیچگونه تغییر کاربری ، افزایش تراکم یا سطح اشغال صورت نگرفته است.
در زمین مذکور که شامل کاربری های فضای سبز، درمانی، فرهنگی و تجاری بود، از یک قطعه تجاری بسیار بزرگ در حدود ۲۰ هزار متر مربعی، که توجیه فنی احداث اعم از مباحث ترافیک، منظر شهری و ... نداشت، مساحت ۴۵۰۰متر کسر و به فضای سبز تبدیل شد و در فضای سبز ضلع جنوبی، دقیقأ ۴۵۰۰ متر به تجاری اختصاص یافت. بدین صورت که جابجایی کاربری صورت گرفت و هیچگونه تغییر کاربری انجام نشده است. مجوزهای قانونی لازم نیز در این مورد اخذ شد.
شرکت سرمایه گذار، طرف قرارداد شرکت عمران می‌باشد که علاوه بر احداث مجتمع تجاری ، پارک و درمانگاه و سرای محله نیز احداث می‌نماید که قسمتی از پارک و سرای محله و درمانگاه در فاز ۷ احداث گردیده و الباقی کاربری‌های عمومی نیز همزمان با مجموعه‌های تجاری در حال احداث است.
بر اساس ضوابط امکان احداث بنای تجاری تا ۴ طبقه میسر بوده که مجموعه تجاری پوریا و دریا در یک طبقه و مجموعه مریم در حداکثر ۳ طبقه درحال احداث می‌باشد که بسیار کمتر از میزان مجاز مشخص شده در طرح جامع است. شهروندان عزیز نیز به زودی از فضای تجاری، درمانگاه ، فضای ورزشی، فضای سبز، و فرهنگسرای مجموعه بهره خواهند برد. دولت نیز بدون صرف هزینه ای برای ساخت اماکن عمومی شهروندان، نسبت به ساخت آنها اقدام نموده و موجبات آبادانی منطقه را فراهم کرده است.

⚜در پایان مهندس محسن مجذوب شهردار شهرجدیدهشتگرد ضمن قدردانی از مطالبه گری و پرسشگری شهروندان که نشان از تعلق خاطر،اهمیت به اراضی شهری،محیط زیست و ‌... دارد،با تاکید بر تداوم مقابله جدی با ساخت و ساز غیرمجاز، گفت: ما وظیفه داریم با هرگونه ساخت و سازِ بدون مجوز برخورد و نسبت به تخریب این ساخت و سازها اقدام کنیم. یکی از معضلات که در سالهای اخیر با آن مواجه شده‌ایم، توسعه بی رویه و غیرقانونی ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده شهر بوده که با همکاری همه دستگاه‌ها مانع از افزایش آن خواهیم شد. مجموعه شهرداری نیز موظف به پاسخگویی به تمامی مطالبات شهروندان عزیز است و انشالله با کمک شهروندان، آینده ای بهتر برای شهر خواهیم ساخت.