سه شنبه 30 مرداد 1397

شرح خبر

کد صفحه: 19627
دسته خبر: شورا و شهرداری
تاریخ انتشار: 2 آبان 1396 14:11
دیدار اعضای شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد با معاون وزیر
1396/8/2
اعضای شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد به همراه مدیرعامل شرکت عمران با دکتر طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید دیدار کردند.

 

 

 

 

اعضای شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد به همراه مدیرعامل شرکت عمران با دکتر طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید دیدار کردند.

در این نشست صمیمی مسائل اصلی شهر به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

 

نسبت به اجرایی شدن هرچه سریعتر خط انتقال پسآب تصفیه خانه جهت آبیاری فضای سبز شهری به شرکت عمران شهر جدید دستور اکید داده شد.

در ابتدا دکتر سنجری رئیس شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد  ضمن ارائه نکاتی درخصوص نحوه تعامل شهرداری و شرکت عمران، مسائل اصلی شهر را زیرساخت های توسعه ای عنوان کرد.

دکتر سنجری اضافه کرد: شهرهای جدید به جهت ساخت، تجهیز، توسعه و اسکان همزمان در آن، مسائل زیرساختی مهمی را شامل می شوند که تلاش تمامی مجموعه ها و ارگان های بالاتر را جهت رفع آن مسائل نیاز دارد. برای مثال آب شهری یکی از مسائل اساسی زیرساختی است که شهر ما را نیز شامل می شد که در نتیجه پیگیری های شبانه روزی حضرتعالی، اعضای شورای اسلامی، فرمانداری شهرستان و نماینده محترم مردم در مجلس نهایتاً توانستیم سهم آب را از سد طالقان به شهر جاری کنیم و حل این مشکل اساسی مسلماً دریچه های جدیدی را به روی شهروندانمان گشود. همچنین مترو شهر یکی از پروژه هایی است که باید در کمترین زمان ممکن به اتمام برسد تا بتوانیم به خواسته دیرینه شهروندان جامه عمل بپوشانیم. 

رئیس شورای اسلامی ضمن تشکر از دکتر طاهرخانی جهت  برگزاری این نشست صمیمی، و قدردانی از تلاش های شهرداری و مدیر عامل و هیئت مدیره شرکت عمران شهرجدید جهت رسیدن به یک زبان مشترک در جهت کاهش مسائل و مشکلات شهروندان بیان کرد: در حال حاضر تفاهم نامه مشترک فی مابین شرکت عمران و شهرداری امیدهای بسیاری را جهت رفع مشکلات ناشی از دو مدیریتی بودن موجود در شهرجدید باعث شده که از دو طرف تقاضا داریم هرچه زودتر این تفاهم نامه عملیاتی شود تا هرچه زودتر شاهد افزایش خدمات روبنایی و زیربنایی به شهروندان خوبمان باشیم.

دکتر سنجری در انتها با اشاره به وسعت جغرافیایی شهر و به تبع آن وضعیت مناسب فضای سبز شهری عنوان کرد: در حقیقت فضاهای سبز ریه های تنفسی شهر به شمار می روند و با تدبیر مدیران شهری، شهرجدید در وضعیت مناسبی از فضای سبز به سر می برد. دراین راستا شهرداری بانگاه به معضل کمبود آب در کشور و لزوم استفاده بهینه از منابع تجدیدپذیر تصمیم به بازچرخانی و استفاده مجدد فاضلاب تصفیه شده شهر با استفاده از جانمایی مخازن ذخیره آب در پارک ها و فضاهای سبز و انتقال آب با ماشین های مخصوص حمل آب گرفت که اثرات مثبت بسیاری از جمله کنترل و جلوگیری از خشک شدن فضای سبز موجود، بهینه سازی و افزایش بهره وری مصرف آب، حفظ منابع آبی موجود از طریق برگشت دادن جریان های فاضلاب به زمین و ... را در برداشته است و در این راستا نیازمند خط انتقال پسآب تصفیه خانه جهت آبیاری فضای سبز می باشیم.  

که در این خصوص دکتر طاهرخانی نسبت به اجرایی شدن هرچه سریعتر خط انتقال پسآب تصفیه خانه جهت آبیاری فضای سبز شهری به شرکت عمران شهرجدید دستور اکید داد.

 

چشم انداز شهرجدید هشتگرد بسیار روشن خواهد بود.

در ادامه دکتر طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید ضمن  اشاره ای کوتاه به اهداف تشکیل شهرهای جدید گفت: متأسفانه روند تشکیل و ساخت و توسعه شهرهای جدید با اهداف ترسیم شده ابتدایی برای آن ها که ساخت این شهرها را توجیه می کرد همخوانی ندارد که به جهت مشکلاتی از قبیل عدم تأمین زیرساخت های مختلف مالی، عمرانی و ... به وجود آمده است.

ایشان ادامه داد: چشم انداز شهرجدید هشتگرد بسیار روشن خواهد بود. با انشعاب حق آب از سد طالقان و درنتیجه پایداری وضعیت آب شرب شهری و انشالله به زودی افتتاح خط مترو همچنین بودجه مناسبی که جهت توسعه شهر درنظر گرفته شده است چشم انداز این شهر بسیار روشن خواهد بود، به طوریکه در حوزه های مغفول تر مانند فرهنگی، اجتماعی، تفریحی و اشتغال، توسعه فضای سبز شهری و ... شرایط جهت اقدام به مراتب بهتر خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: قرار بر این بوده است که مجموعه شهرهای جدید الگوی متفاوتی از شهرنشینی را ارائه دهد و قرار نبوده رویه کنونی در شهر ها را چه بسا در کیفیت پایین تر در شهرهای جدید تکرار نماید.

 

گسترش فضاهای عمومی و تفریحی و تأمین فضاهای اداری و خدماتی منطبق بر اصول و ضوابط شهرسازی صورت پذیرد.

 از این رو رویکردهای متفاوتی جهت شهرهای جدید تعریف شده است که در اولین قدم افزایش کیفیت زندگی، گسترش فضاهای عمومی و تفریحی همچنین تأمین فضاهای مورد نیاز اداری و خدماتی منطبق بر اصول و ضوابط شهرسازی است. در این راستا اگر نیاز به تغییر در طرح های توسعه شهری از جمله طرح های جامع و تفصیلی شهر بود با منطق و بررسی طبق چارچوب تعیین شده باتعامل شهرداری و شورای اسلامی و با تشکیل کارگروه های تعاملی قاعدتاً قابل اجرا خواهد بود به شرطی که در جهت تأمین منافع عمومی و با رعایت مباحث و اصول شهرسازی صورت پذیرد.

 

ارائه ایده های نو با برنامه ریزی منسجم در حوزه شهرسازی جهت برند سازی و هویت بخشی به شهر ضروری است.

 دومین رویکرد اختصاصی درخصوص شهرهای جدید ایده های نو در حوزه شهرسازی است که شهرهای جدید بستر انجام این ایده ها را داراست که با تعامل بین مجموعه مدیریت شهری قابل اجراست. مانند مدل های جدید در حوزه صرفه جویی در مصرف انرژی، مصرف آب ، احیای یال دره ها و ...  که با برنامه ریزی منسجم حرف جدیدی جهت گفتن در این خصوص در شهرهای جدید وجود دارد.

 

راه اندازی سرای محله، محلات شهری ما را شکل می دهد.

 دیدگاه سومی که در چند شهرجدید دیگر هم دنبال می کنیم به خصوص در سایت های مختلف مسکن مهر، راه اندازی سرای محلات است که هم پارک و فضای سبز وجود دارد هم مدرسه و هم مراکز تجاری و ترکیبی از مراکز انتفاعی و غیر انتفاعی است که می تواند مبنای مشارکت و همکاری شرکت های عمران با شهرداری ها باشد که ضمن تأمین نیازهای شهروندان درآمد پایداری را برای شهرداری تعریف می کند و همچنین محلات شهری ما را شکل می دهد.

 

نگاه ها را به سمت شهرجدید هشتگرد معطوف نماییم.

 مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید تأکید کرد: ما آمادگی کامل جهت انجام طرح های بزرگی که باتوجه به مشکلات کلانشهرها تنها در شهرهای جدید قابل اجرا می باشد را داریم تا بتوانیم بر همین اساس جهت هویت سازی شهری برندهای شهری را تعریف کنیم و با این حرکت بتوانیم نگاه ها را به سمت شهرهای جدید معطوف نماییم. تا شهرهای همجوار جهت استفاده از این امکانات و فضاها به سمت شهرهای جدید رهسپار شوند و از این طریق ضمن هویت سازی شهرهای جدید درآمد شهری کسب کنند مانند پارک های علم و فناوری، بیمارستان های مورد نیاز، کارتینگ و ...

 

ویژگی های طبیعی شهرجدید هشتگرد واقعا منحصر به فرد است. /شهرجدید هشتگرد در مسیر پرترددترین شریان اصلی کشور قرار دارد. /هدف شهرداری و شرکت عمران ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان می باشد.

 ایشان درخصوص تمایز شهرجدید هشتگرد نسبت به شهرهای جدید کشور بیان کرد: ویژگی های طبیعی شهرجدید هشتگرد واقعا منحصر به فرد است. با اطلاع دقیقی که از شهرهای جدید کشور داریم این ویژگی منحصر به فرد است اما مغفول مانده است. دوین ویژگی قرار گیری شهرجدید هشتگرد در مسیر پرترددترین شریان اصلی کشور می باشد. و این حجم از تردد را در محور دیگری نداریم که برنامه ریزی جهت استفاده از این پتانسیل بسیار مهم می باشد. اگر به این سمت حرکت کنید شهرجدید هشتگرد متفاوت تری را خواهید داشت و در این راه تنها نیستید و باید با یکدیگر تعامل کنید زیرا اهداف یکی است هدف شهرداری ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان می باشد و هدف شرکت عمران هم همین موضوع می باشد. جهت انجام طرح های توسعه ای به هیچ وجه توقع دریافت سریع جواب را نداشته باشید.

 

عمده مشکل شهرهای جدید عدم استقلال آن ها می باشد.

دکتر طاهرخانی یکی از گرفتاری های شهرهای جدید را استقلال آن ها عنوان کرده و گفت: پیگیر تغییر اسم شهرجدید هشتگرد باشید. با یک نظرخواهی عمومی با درنظر گرفتن تمامی جنبه های مختلف موضوع به سمت تغییر اسم شهر حرکت کنید.

ایشان در انتها رویه مثبت حرکت مدیریت شهری شهر جدید هشتگرد را ستودنی توصیف کرد.

 

نیازمند بازنگری در طرح تفصیلی و طرح جامع می باشیم.

در ادامه دکتر یزدانی مدیرعامل شرکت عمران شهرجدید هشتگرد با تشکر از شهرداری و شورای اسلامی درخصوص تعاملات صورت گرفته توضیح داد: در چند ماهه اخیری که بنده سکان مدیریت شرکت عمران را به عهده گرفته ام سعی کرده ایم جهت حل و فصل موضوعات پیشین و همچنین مسائل مطروحه پیش رو با توجه به اهداف و منافع مشترک شهری، گفت وگوهای سازنده و تعاملات مثبت با شورای اسلامی و شهرداری را پیش ببریم. 

ایشان ادامه داد: همه ما خواستار بهبود کیفیت زندگی شهری شهروندان هستیم. در این راستا باتوجه به سایت های مسکن مهر در شهر سعی کردیم با تکمیل زیرساخت های موجود قبلی و ارائه خدمات جدید در کنار شهرداری جهت افزایش رفاه شهروندان گام برداریم.

همچنین با برنامه ریزی های شکل گرفته سعی نمودیم تا حد امکان پروژه ها را با مشارکت شهرداری صورت دهیم تا شاهد تأمین منابع پایدار شهری باشیم. در ادامه با شکل گیری مدیریت یکپارچه مابین شهرداری، شرکت عمران و شورای اسلامی و تشکیل جلسات هماهنگی همچنین تشکیل کمیته های تخصصی سعی کردیم در راستای تفاهم نامه فی مابین حرکت نماییم.

دکتر یزدانی با اشاره به برخی از مسایل و مشکلات پیش رو، و قول مساعد جهت پیگیری و انجام سریع دستورات و  موارد مطرح شده ادامه داد: با نیازهای جدید به وجود آمده و ارائه خدمات جدید طبق نیازهای موجود نیازمند بازنگری در طرح تفصیلی و طرح جامع می باشیم تا شاهد شهری شکوفاتر باشیم و به اهدافی که در شهرهای جدید تعریف شده دست یابیم.

 

شهرداری و شرکت عمران گزارش اقدامات انجام شده را به شورای اسلامی و معاون وزیر ارائه دهند.

 محمود پایکاری عضو شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد ضمن تأکید بر تعاملات مثبت شکل گرفته فی مابین شهرداری، شرکت عمران و شورای اسلامی گفت: برگزاری این جلسات به صورت مستمر ضروری است زیرا موارد مطروحه در این جلسه باید عملیاتی شود و خروجی ملموسی را در این خصوص شاهد باشیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد توضیح داد: در این خصوص از هر دو دستگاه شهرداری و شرکت عمران تقاضا می کنم گزارش اقدامات انجام شده را به شورای اسلامی و معاون وزیر محترم ارائه دهند تا کاستی ها مشخص شود و در روند کار تسریع صورت گیرد.

پایکاری با طرح چند سوال کوتاه عنوان کرد: باید اراده واقعی جهت عملی شدن تفاهم نامه مشترک شهرداری و شرکت عمران وجود داشته باشد. حضور فعال بخش خصوصی و سرمایه گذار در شهر، استفاده از سرمایه های موجود شهری، عدم استفاده از ظرفیت و سرمایه عظیم روستاهای اطراف شهر (فشند، کوشکذر، آردهه و خور) که در طرح جامع دیده نشده از جمله مسائلی است که باید با جمع بندی به راه حل نهایی در مورد آن رسید.

ایشان در انتها ضمن بیان گلایه شهروندان به ویژه فعالان صنعت مسکن و مشاورین املاک از شرکت عمران مبنی بر عدم صدور الحاقیه به نام خریدار، درخواست کرد: جهت حفظ ایمنی ساختمان های بلندمرتبه نیازمند وجود نردبان بلند هیدرولیکی (اسنوکر) هستیم که امیدواریم این موضوع با مساعدت مسئولین مرتفع شود.

 

با ایجاد شهرک های صنعتی و بازارهای خطی و دائم مشکل کار و اشتغال شهروندان را مرتفع سازیم.

مرتضی کیهانی راد عضو شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد با اشاره به انجام طرح تفصیلی شهر تأکید کرد: شهرهای جدید هویت مجزا ندارند و از این بابت در تخصیص بودجه های استانی دارای مشکلات اساسی هستند که از اینرو حمایت مسوولین بالادستی را جهت تغییر اسم شهر و هویت بخشی به شهر خواستاریم.

ایشان ضمن اشاره به قرارگیری شهرجدید هشتگرد در مسیر حیاتی گذرگاه شرقی غربی اتوبان گفت: در این خصوص با همکاری دوستان در شرکت عمران می توانیم از این موقعیت به صورت بهینه استفاده نموده و با درنظر گرفتن ایستگاه های توقف در شهر، مجتمع های خدماتی رفاهی و ایجاد پمپ بنزین از این پتانسیل بالقوه استفاده نماییم و از آنجاییکه در طرح جامع، اطراف شهر کمربند فضای سبز تعریف شده امکان استفاده از این پتانسیل وجود ندارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی ادامه داد: نزدیک کردن محل کار شهروندان به محل سکونت آن ها از مهاجرت شهروندان به شهرهای همجوار جلوگیری می کند. لذا ضروری است در این خصوص با تشکیل شهرک های صنعتی مشکل کار و اشتغال شهروندان را مرتفع نماییم. همچنین ایجاد بازارهای خطی و دائم کمک بسیار زیادی جهت هویت بخشی به شهر می نماید.

 

ادارات خدمات رسان در شهر استقرار پیدا کنند.

شمس الله ارمندئی عضو شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد عنوان کرد: مدیریت شهری باید بتواند موارد مطروحه را به صورت خروجی واقعی ارائه دهد. شهروندان توقع دارند بتوانند خدمات ارائه شده توسط شهرداری و شرکت عمران را به طور ملموس درک کنند.  

ارمندئی در خصوص عدم استقرار ادارات دولتی در شهر عنوان کرد: جهت رفع مشکلات شهروندان ضروری است ادارات خدمات رسان در شهر استقرار پیدا کنند که در این زمینه ضروری است اداراتی که از شرکت عمران جهت استقرار در شهر زمین دریافت کرده اند اقدام به ساخت و خدمات دهی به شهروندان نمایند.

که درخصوص مورد فوق دکتر طاهرخانی نسبت به پیگیری موضوع و لزوم بازپس گیری زمین های یاد شده در صورت عدم ساخت و استقرار ارگان های ذیربط در شهر به مدیر عامل شرکت عمران شهرجدید هشتگرد دستور اکید داد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی درخصوص ارتقای کیفیت حمل و نقل عمومی، ارائه خدمات واقعی به شهروندان، جانمایی مراکز خدماتی، ورزشی و رفاهی در شهر و ایجاد سریع مراکز محله در شهر تأکید کرد.

ایشان در انتها ضمن تأکید بر لزوم رسیدگی به تعاونی هایی که نیمه ساز رها شده اند و چهره شهر را نازیبا کرده اند، بیان کرد: در طرح جامع و طرح تفصیلی مشکلاتی وجود دارد که نیازمند بازبینی است که در این خصوص آمادگی کامل جهت همکاری با دوستان شرکت عمران را داریم.

 

1

 

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

نظرات کاربران
نام:
آدرس ایمیل:
متن پیام:

پیوندها

مناسبت اصلی

اوقات شرعی

    
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :    

شهدا