چهارشنبه 4 مهر 1397

شرح خبر

کد صفحه: 21297
دسته خبر: عمومی
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1397 16:21
بزرگ ترین شهر شهرستان ساوجبلاغ میزبان شهرداران و فرماندار این شهرستان شد
1397/3/30

بزرگ ترین شهر شهرستان ساوجبلاغ میزبان شهرداران و فرمانداران این شهرستان شد

شهرداران شهرستان ساوجبلاغ باحضور فرماندار و معاونین فرماندار در شهرجدید هشتگرد گرد هم آمدند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری شهرجدید هشتگرد، نشست شهرداران 5 شهر واقع شده در محدوده جغرافیایی شهرستان ساوجبلاغ باهدف ایجاد تعامل هرچه بیشتر مابین شهرداران شهرهای ساوجبلاغ حول محور موضوعات مرتبط با شهرداری ها و نحوه برنامه ریزی و خدمات رسانی مناسب تر به مردم ساوجبلاغ جهت رسیدن به تصمیمات مقتضی باحضور پالیزگیر فرماندار ساوجبلاغ، مهندس اخلاقی معان فنی و عمرانی فرمانداری، مهندس دهقان آزاد معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرمانداری، مهندس تواضعی رئیس اداری مالی فرمانداری، مهندس آقائی شهردار شهرجدید هشتگرد، عظیمی شهردار چهارباغ، دکتر بهمنی شهردار هشتگرد، دکتر حیدری تفرشی شهردار گلسار و مهندس نوروزی سرپرست شهرداری کوهسار و به میزبانی شهرداری شهرجدید هشتگرد برگزار شد.

در ابتدا مهندس آقائی شهردار شهرجدید هشتگرد میزبان جلسه ضمن عرض خوش آمد به فرماندار، معاونین و شهرداران شهرستان ساوجبلاغ و اظهار امیدواری از استفاده از این ظرفیت به وجود آمده گفت: شهرجدید هشتگرد با حریم مصوب 10200 هکتار، محدوده شهری 4650 هکتار و وسعت بیش از 522 هکتار مساحت وضع موجود شبکه معابر شهری، بزرگ ترین شهر جدید کشور و بزرگترین شهر استان البرز پس از کلانشهر کرج می باشد که این وسعت مساحت به همراه گستردگی جمعیت ساکن در فازهای مختلف شهر، سبب صرف هزینه و نیروی مضاعف در راستای خدمات رسانی مناسب به شهروندان شده است.

آقائی با بیان وجود دو مدیریت موازی در شهرهای جدید بر لزوم تفکیک و شفافیت  وظایف و مسئولیت های هر یک از دو طرف سازنده و خدمات رسان تأکید کرد و گفت: در حال حاضر فازهای 1،2،3،4 و7 شهرجدید دارای سکنه بوده و خدمات شهری دریافت می کنند که طبق قانون، شهرداری صرفاً موظف به خدمات رسانی به فازهایی است که زیرساخت های لازم جهت سکونت در آن ها تکمیل شده و جهت نگهداری و خدمات رسانی از سمت شرکت عمرانُ تحویل شهرداری شده است. و بر همین اساس و طبق تفاهم نامه مشترک اجرا شده با شرکت عمران فازهای 1 و 2 و بخشی از فاز 3 با پروژه های بالای 70 درصد پیشرفت به همراه رمپ و لوپ ورودی شهر به شهرداری واگذار شده است و شهرداری موظف به خدمات رسانی به این مناطق می باشد درصورتیکه باقی شهر همچنان شهرداری را مسئول رفع امورات شهری خود می دانند.

مهندس آقائی با اشاره به برکات زیاد تفاهم نامه مشترک اذعان داشت: واگذاری زمین های مسکونی و تجاری به شهرداری در ازای پیش صدور پروانه ساختمانی برای املاک معرفی شده شرکت عمران که یکی از بندهای تفاهم نامه مشترک می باشد، پس از رکودی که بازار مسکن کل کشور را تحت الشعاع قرار داده و در کنار کاهش سهم شهرداری ها از ارزش افزوده در معاملات ملکی دست شهرداری ها را در ارائه خدمات مناسب تر به شهروندان بسته نگاه داشته بود، اکنون سبب افزایش جذب سرمایه بخش خصوصی، انجام پروژه های تفریحی، ورزشی، عمرانی و توسعه شهری شده است و در حال حاضر طرح روکش آسفالت خیابانهای اصلی و فرعی با انعقاد قراردادی بالغ بر 60 میلیارد ریال آغاز و بر اساس اولویت بندی کارشناسان و درخواست همشهریان در سامانه تلفنی 137 مدیریت شهری، تمامی معابر و خیابانها در فازهای 1 و 2 و 3 که نیاز به روکش و یا لکه گیری آسفالت دارند، آسفالت خواهد شد. همچنین پروژه ترمیم، مرمت و احداث جداول، انهار و پیاده روهای سطح شهر با هزینه ای بالغ بر 40 میلیارد ریال توسط شهرداری در حال اجرا می باشد. در اینخصوص احداث سرای محله در فازهای مختلف شهری، احداث چند جاده پیاده روی در فازهای مختلف با همکاری شرکت عمران، شورای اسلامی و شهرداری به جدیت دنبال می شود.

شهردار با اشاره به موقعیت بسیار خوب شهرداری جهت هدایت سرمایه بخش خصوصی در راستای افزایش رفاه شهروندان گفت: حمایت از سرمایه گذاران فعال در شهر با جدیت دنبال می شود ضمن اینکه از آن دسته از سرمایه گذارانی که قصد ایجاد اشتغال پایدار و واقعی دارند حمایت جدی به عمل خواهد آمد.

و در حال حاضر پروژه های بوستان تفریحی، ورزشی یادمان با مساحت 30000 مترمربع شامل پیست کارتینگ، زیپ لاین، زمین بازی کودکان، دریاچه مصنوعی، آمفی تئاتر روباز، پیست اسکیت، بازارچه، پل معلق و ... در بلوار خلیج فارس جنوبی و پروژه بوستان جنگلی حاشیه آزاد راه تهران قزوین شامل پیست دوچرخه، پینت بال، آلاچیق های خانوادگی، زمین بازی کودک، زمین اسکیت و ... جزو پروژه های بزرگی است که با همکاری بخش خصوصی در دست بررسی و اقدام می باشد تا شهروندان بتوانند اوقات خوشی را در شهرمان تجربه کنند.

آقائی توضیح داد: بادرنظر گرفتن گستردگی شهرجدید هشتگرد افزایش و نگهداری از فضای سبز شهری را در اولویت کاری قراردادیم به طوریکه درحال حاضر شهرجدید هشتگرد دارای 60 هکتار فضای سبز شهری (به استثنای کمربند سبز شهر) است و سرانه فضای سبز شهری شهرجدید هشتگرد از میانگین سرانه کشور بسیار بالاتر می باشد و لزوماً این گستردگی فضای سبز مبحث آبیاری و نگهداری را نیز شامل می شود که در این خصوص با بهره مندی از ظرفیت موجود شهر استفاده از پسآب تصفیه خانه فاضلاب را در دستور کار قرار داده و توانستیم جزو معدود شهرهایی باشیم که سیستم آبیاری فضای سبز جداگانه از سیستم آب شرب شهری دارند با بهره برداری از لاگن جمع آوری پسآب تصفيه خانه فاضلاب با قابليت ذخيره سازى ١٥ ميليون ليتر آب جهت آبيارى رمپ و لوپ ورودى شهر این فضا به سيستم آبيارى فضاي سبز از طريق پسآب متصل خواهد شد.

شهردار با اشاره به جاری شدن آب سد طالقان در سیستم آب شرب شهری در آینده ای نزدیک، دوفرصت مناسب احداث جاده طالقان به شهرجدید و تکمیل پروژه مترو گلشهر به شهرجدید هشتگرد را در کنار آب و هوای مناسب ،طبیعت زیبا و . . . از جمله ظرفیتهای مناسب شهری جهت سکونت دانست.

آقائی توضیح داد: شهرداري ها از جمله دستگاه هايي هستند که علارغم مواجه بودن با مشکلات و مسائل فراوان، در بسياري از زمينه ها وظايف جدي برعهده دارند و در اين خصوص مي کوشند.

و با این وجود بخشي از قوانيني که شهرداري ها با آن سر و کار دارند، دست و پاگير بوده و سرعت خدمات رسانی را کاهش می دهند درحاليکه برغم اين امر، شهروندان از شهرداري ها انتظار عملکرد مطلوب دارند و لازم است مشکلات و موانع کاري آنها نيز دیده شود. شهرداري ها با بسياري از امور زندگي مردم در ارتباط هستند که اين امر، اهميت فعاليتها و اقدامات آنها را بيش از پيش آشکار مي کند در اینخصوص نیز شهرداری با اولویت قرار دادن تکریم ارباب رجوع در اداره و آموزش پرسنل در این زمینه، استفاده کامل از اتوماسیون اداری و کاهش کاغذ بازی و صرفه جویی در وقت ارباب رجوع، استقرار کامل سامانهپاسخگوی 137 شهری، پیگیری جهت استقرار اپلیکیشن های مختلف شهری و ... افزایش رضایت مندی شهروندان را دنبال می کند.

آقائی تصریح کرد: شهرداری شهرجدید خدمات شهری خود را متناسب با شهر جوانمان به صورت نوین ارائه می دهد. سیستم جمع آوری مکانیزه زباله، اجرای فاز به فاز طرح جراسازی زباله خشک و تر از مبدأ، ایجاد ظرفیت علمی مرکز علمی کاربردی شهرداری با رشته های به روز و کارآمد و ... در کنار وسعت جغرافیایی این شهر به عنوان بزرگ ترین شهر شهرستان، ظرفیت های مناسبی را جهت پیشرفت و توسعه شهر سبب شده است.

شهردار مطالبات شهروندان را مد نظر قرار داده و گفت: در کنار تمامی تلاش های صورت گرفته و مزیت های زندگی در این شهر شهروندان از مسائلی رنج می برند که راه حل های در دسترسی دارند و توقع ما از مسئولین انجام امور جهت افزایش حس رضایت مندی شهروندانمان می باشد.

یکی از مشکلاتی که در این رابطه وجود دارد مربوط به عدم هماهنگی دستگاه های خدمات رسان است که مشکلاتی را برای شهرندانمان سبب شده است و در این زمینه استقرار کامل دستگاه های خدمات رسان در کنار خدمات رسانی مناسب تر دستگاه ها و ادارات موجود به شهروندان متناسب با جمعیت شهر هم برای شهرداری و هم برای شهروندانمان راهگشا خواهد بود. چه اینکه شهروندان با بروز ناهماهنگی در شهر نهایتاً شهرداری را مسئول و مقصر اصلی در بروز مشکلات مربوطه می دانند در حالیکه لازم است دستگاه های خدماتی نیز در این خصوص به اصلاح فعالیت ها بپردازند.

موضوع بعدی بحث تجهیزات مورد نیاز شهری است. شهرجدید هشتگرد تنها شهرغرب استان البرز می باشد که دارای ساختمان های بلند مرتبه می باشد که یکی از دغدغه های اصلی ما در این زمینه ایمنی شهروندان است تا در صورت وقوع هرگونه اتفاق بتوانیم به صورت مؤثر و به موقع با امکانات لازم در کنار شهروندانمان باشیم لذا خرید نردبان هیدرولیکی در کنار ایجاد و تجهیز سوله بحران جهت اتخاذ سریع تصمیمات و انجام اقدامات مؤثر در موقع بحران یک ضرورت برای شهر ما محسوب می شود.

در انتها ضمن تشکر دوباره از تمامی حضار اعلام می داریم شهرداری شهرجدید هشتگرد آماده همکاری با تمامی شهرداری های همجوار در راستای افزایش تعاملات و همکاری های فی مابین در راستای توسعه و آبادانی شهرستان و افزایش رضایت شهروندی می باشد.

در ادامه هر یک از شهرداران مسائل مختلف شهرهای خود را عنوان کردند و در پایان فرماندار شهرستان ضمن اشاره به برنامه ريزي صحيح براي ارتقاي شاخص هاي توسعه شهري در ساوجبلاغ، نکات ذیل را یادآور شد:

1-     ضرو ریست شهرهای دارای بافتهای فرسوده طرحهای مطالعاتی مورد نیاز را انجام بدهند.

2-     در راستای تکریم ارباب رجوع ، طرح میز خدمت در ادارات اجرایی شود .

3-     ستاد تسهیلات خدمات مسافران در ایام تابستان تشکیل شود .

4-     مسائل مختلف بیمارستان در حال احداث شهرجدید پیگیری شود .

5-     دوربین های نظارتی امنیتی در نقاط مختلف شهر نصب و راه اندازی شود .

6-     در راستای حمایت از مشاغل خانگی و صنایع دستی ،اماکنی در نظر گرفته شود .

در انتها پالیزگیر درخصوص موارد مطروحه از جمله صنایع آلاینده ، آب ، بهره مندی از پسآب ، نردبان هیدرو لیکی و . . . نکاتی را بیان کرد.

 

IMG_0243

 

IMG_0243 (2)

 

IMG_0247

 

IMG_0266

 

IMG_0245

نظرات کاربران

نظرات کاربران
نام:
آدرس ایمیل:
متن پیام:

پیوندها

مناسبت اصلی

اوقات شرعی

    
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :    

شهدا