سه شنبه 24 مهر 1397

شرح خبر

کد صفحه: 21916
دسته خبر: عمومی
تاریخ انتشار: 27 شهریور 1397 9:49
شهرداری شهرجدید هشتگرد اقدام به تهیه و توزیع 1000 کیسه پارچه ای در بین شهروندان نمود
1397/6/27

نه به کیسه هاي پلاستیکی

شهرجدید هشتگرد دوستدار محیط زیست

شهرداری شهرجدید هشتگرد اقدام به تهیه و توزیع 1000 کیسه پارچه ای با شعار #نه_به_کیسه_هاي_پلاستیکی در بین شهروندان نمود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری شهرجدید هشتگرد، شهرداری با همکاری گروه های مردم نهاد سبزاندیشان زمین و کارگروه محیط زیست هیأت کوهنوردی شهرستان ساوجبلاغ اقدام به تهیه و توزیع 1000 کیسه پارچه ای به منظور ترویج فرهنگ استفاده نکردن از کیسه های پلاستیکی برای حفظ محیط زیست نمود تا تلنگری باشد که همه گی به استفاده کمتر از کیسه های پلاستیکی و کمک به حفاظت از محیط زیست در این شهر فکر کنیم.

تا همین چند دهه قبل، زنبیل های ساده پلاستیکی یکی از ابزار مهم در خریدهای روزمره محسوب می شدند. کمتر کسی برای خرید نان، سبزی یا حتی یک بطری شیر، از کیسه پلاستیکی استفاده می کرد؛ برای خرید میوه و آجیل هم اغلب از پاکت های کاغذی استفاده می شد.

اما رفته رفته با تغییر سبک زندگی، زنبیل های ساده خرید جای خود را به کیسه های پلاستیکی بزرگ و کوچکی دادند که امروز، به بلای جان محیط زیست تبدیل شده اند.

سالانه در جهان حدود ٥٠٠ میلیارد تا یک تریلیون کیسه پلاستیکی استفاده می شود؛ یعنی حدود یک میلیون کیسه پلاستیکی در هر دقیقه! آمارهای داخلی نشان می دهد، خانواده‌های ایرانی سالانه رقمی حدود ٧٠٠‌هزار تا یک‌میلیون تومان را با پلاستیک‌ها روانه سطل زباله می‌کنند. این عدد ‌سال به ‌سال بیشتر می‌شود زیرا فرهنگ مصرف خانواده‌های ایرانی تغییر کرده و سفره‌های یکبار مصرف، ظرف‌های پلاستیکی یکبار مصرف و کیسه‌های نایلونی بیشتر و رایج‌تر شده است که تنها با مصرف نكردن يك كيسه پلاستيكی در هفته از سوی هر خانواده ايرانی می ‌توان از مصرف حدود ٨١٦ ميليون كيسه پلاستيكی در سال جلوگيری كرد.

تغییر فرهنگ استفاده نکردن از کیسه های پلاستیکی باهمراهی و مشارکت داوطلبانه مردم در کنار وضع قوانین حمایتی و الزام آور، حمایت نهادهای دولتی و حکومتی میسر می باشد و استفاده از کیسه های پارچه ای -نمدی، کیسه های پایه گیاهی و زیست تخریب پذیر، کیف و زنبیل های حصیری -کنفی و پاکت های کاغذی - مقوایی، ساده ترین ابزاری هستند که می توانند جایگزین کیسه های پلاستیکی درهنگام خرید شوند.

در همین راستا شهرداری شهرجدید هشتگرد در حمایت از زحمات گروه های مردم نهاد شهری اقدام به تهیه ١٠٠٠ کیسه پارچه ای نمود تا باهمکاری گروه های مردم نهاد جهت جایگزینی کیسه های پلاستیکی در اکثر مراکز خرید شهری در بین شهروندان توزیع گردد.

 

Photo _2018-09-18_08-58-22

نظرات کاربران

نظرات کاربران
نام:
آدرس ایمیل:
متن پیام:

پیوندها

مناسبت اصلی

اوقات شرعی

    
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :    

شهدا